50-tka Płetwala

Giżyckim "Płetwalom" stuknęła pięćdziesiątka

01 października 2016 roku Płetwal celebrował swoje 50 lecie.

Był rejs po Kisajnie nurkowanie w fokach, pyszne jedzenie, wystawa poświęcona historii klubu i impreza do jutra. Oj się działo;-) Nadrzędnym celem spotkania było zebranie do "kupy" protoplastów - założycieli Płetwala.

Zaproszenie przyjęli i zaszczycili nas swoją obecnością m.in:

  • Andrzej Straczycki,
  • Cezary Farbotko,
  • Erwin Jurzak,
  • Ryszard Trapiszczonek,
  • Andrzej Michniewicz,
  • Mirosław Szawiec,
  • Jan Lemancewicz,
  • Leon Lemancewicz,
  • Grzegorz Pająk
  • Krzysztof Zaniewski.

Spotkaliśmy się i rozpoczęliśmy obchody w Ekomarinie, gdzie po zaookrętowaniu na statek naszego kolegi Kostka ruszyliśmy w rejs. Nie ma co, nieobecni koledzy nad nami czuwali i pomogli nam organizując wymarzoną pogodę. Po przepłynięciu Kanałem Łuczańskim kapitan wziął kurs na Dargin i zgodnie z planem popłynęliśmy uczcić jubileusz nurkowaniem przy wyspie. Starsi koledzy bardzo szybko upewnili nas w przekonaniu, że Płetwal jest na prawdę wielki... Historie jakimi raczyli nas Ryszard Trapiszczonek, Andrzej Michniewicz, Mirek Szawiec i Andrzej Straczycki były po prostu nieprawdopodobne. Kilka z nich to właściwie tematy na sensacyjne nowele z polityczną wkładką. Wiedzieliśmy, że w klubie najwięcej "się działo" w latach 80 - tych ale historie o wyprawie Cezarego do Suwałk, załatwianiu dźwigu do podniesienia samolotu z Kisajna, odmulaniu portu Żeglugi Mazurskiej, pozyskiwaniu środków przez prace nurkowe przy wydobywaniu zatopionego drzewa, łowiectwie podwodnym, licznych wyprawach do Jugosławii i Bułgarii, opowiadane przez uczestników tych wydarzeń po prostu nas rozłożyły! Był czas się na nowo poznać. Większość obecnych klubowiczów znała najstarszych członków klubu tylko z opowieści. A tu nagle się okazało, że założyli pół wieku temu klub, mają się dobrze i są w niezłej formie. Jedną z atrakcji specjalnie dla naszych kolegów było nurkowanie w PW II Foka. Jakie było nasze zdziwienie, gdy do pomocy w ubieraniu nagle przystąpili wszyscy najbliżej stojący 70 - cio latkowie!!! I to jest właśnie partnerstwo w nurkowaniu! Natychmiast pojawiła się kolejna przezabawna historia o tym jak nurek może wyprodukować spirytus:-) Swoją drogą okazało się, że 300% normy wykonywał Mirek, który z racji postury i "łatwości" wchodzenia do foki przez kryzę szyjną potrafił to robić nawet kilkanaście razy dziennie, a co za tym idzie produkował "odkażalnika" najwięcej! Po nurkowaniu i posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną podziwiając nasze kochane Mazury i wspominając stare dobre dzieje. Druga część obchodów rozpoczęła się o godz. 18.00 w galerii Ekomariny uroczystym otwarciem wystawy i podziękowaniami dla założycieli Płetwala oraz przybyłych gości. Na twarzach klubowiczów widać było zadowolenie, a najstarszych członków wzruszenie... Po lampce szampana była uroczysta obiadokolacja i impreza muzyczno - taneczna do samego rana.

Specjalne podziękowania należą się zarządowi firmy Magnetic Systems Technology z Ketrzyna za pomoc w organizacji wystawy, oraz Philips Lighting Poland Sp. z o.o. Oddział w Kętrzynie za pomoc w organizacji rejsu. Impreza po prosu się udała.

tekst: prezesunio

foto: praca zbiorowa pod przewodnictwem Marcina Mieronowicza :)