Tarasiewicz /Balon/ Andrzej
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 30 lipiec 2006 00:00
- Paweł Lachowicz
Imię: | Andrzej /Balon/ | |
Nazwisko: | Tarasiewicz | |
Nota biograficzna: | Instruktor nurkowania | |
Wydarzenia: | Inicjator Spływu Twardzieli |
Andrzej Tarasiewicz - mentor, instruktora nurkowania.
Sprowadził premiera na dno - Twoje Mazury01.06.03, 13:10
Z Wiesławem Kaczmarkiem rozmawia Mariusz Piotrowski
- [...] Do moich mazurskich wodnych fascynacji muszę też zaliczyć nurkowanie. Tu, na Mazurach, uczyłem się nurkować, a moim nauczycielem był nieodżałowany, wspaniały człowiek - myślę, że mogę mówić, o nim przyjaciel - Andrzej Tarasiewicz "Balon", który niestety zginął w wypadku samochodowym.
- W zasadzie przypadkowo znajomy namawiał mnie, aby spróbować nurkowania. Jako że lubię wszystko, co podnosi poziom adrenaliny, nie musiał namawiać mnie zbyt długo. Zaproponował Mazury, a jeśli Mazury, to już musiałem spotkać "Balona". To był rok 93 czy 94. Poznałem Andrzeja nad Mamrami, gdzie u wylotu Kanału Mazurskiego miał swoją letnią bazę. Prowadził tam obozy szkoleniowe, a pod wodą zbudował specjalne poletko treningowe, na którym notabene sam się szkoliłem. Gdzieś dwa lata później dokonaliśmy z "Balonem" szczególnego przedsięwzięcia. Otóż udało się nam sprowadzić pod wodę premiera RP Włodzimierza Cimoszewicza. Andrzej towarzyszył mu na głębokości 14 metrów i był to jedyny przypadek, kiedy premier polskiego rządu nurkował i to w Mamrach. Po tym wydarzeniu udało się za wstawiennictwem premiera Cimoszewicza właśnie uruchomić program sanitacji Mazur, czyli usuwania znad jezior śmieci i ścieków...
Giżycko: znany płetwonurek patronem placu
Andrzej Tarasiewicz został patronem jednego z placów w Giżycku. Pływaka uważa się za prekursora nurkowania na Mazurach. Tarasiewicz wyszkolił setki polskich płetwonurków a sam tragicznie zmarł. Do podwodnego pływania w Mamrach namówił nawet byłego premiera.
Giżycka Rada Miejska zdecydowała, że skwer z niewielkim placem nad Kanałem Łuczańskim będzie nosił imię Andrzeja "Balona" Tarasiewicza.
Jak powiedziała burmistrz Jolanta Piotrowska uchwała, nadająca temu miejscu imię prekursora nurkowania na Mazurach, ma znaczenie w kontekście obchodzonego w tym roku 400-lecia Giżycka i wspominania osób, które się dla tego miasta zasłużyły.
Tarasiewicz był twórcą środowiska mazurskich płetwonurków i pomysłodawcą wielu lokalnych przedsięwzięć turystycznych. Od połowy lat 80. pracował na Mazurach jako instruktor nurkowania. Wiele jego pomysłów do dzisiaj jest stosowanych w nurkowaniu technicznym i rekreacyjnym.
Wyszkolił setki polskich płetwonurków, a wśród jego uczniów były osoby publiczne. Namówił do nurkowania m.in. b. ministra Wiesława Kaczmarka i b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza, któremu towarzyszył na głębokości kilkunastu metrów w jeziorze Mamry.
- Andrzej to człowiek legenda. Był znany z niesamowitej aktywności. Nurkowanie było pasją, której oddał się całkowicie - powiedział Jerzy Walasek, prezes Klubu Płetwonurków Płetwal w Giżycku.
Tarasiewicz był inicjatorem zatopienia w jeziorze Mamry Północne - przeznaczonego na złom - statku Arabella i budowy podwodnego toru przeszkód na dnie jeziora Przystań. Oba te obiekty do dzisiaj przyciągają na Wielkie Jeziora Mazurskie amatorów nurkowania.
Giżycki płetwonurek zginął w 1998 r. w wypadku samochodowym. Jego imieniem nazwano jedną ze szkół nurkowania i organizowany na Mazurach ogólnopolski Spływ Twardzieli, którego był pomysłodawcą. Po jego śmierci płetwonurkowie ufundowali tablicę pamiątkową, która zawisła nad wodą, na przęśle mostu między jeziorami Kirsajty i Dargin, niedaleko Sztynortu.
Wszystkich, którzy chcieliby zamieścić informację dotyczącą Balona proszę o przesłanie jej na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.