40 lat minęęęęłłło

XXXX - lecie Klubu Płetwonurków Płetwal. A klub ciągle młody.

Historia nurkowania rekreacyjnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich wiąże się nierozerwalnie z osobą majora Zdzisława Wiśniewskiego. To on, posiadając uprawnienia wojskowego płetwonurka, które zdobył w połowie lat pięćdziesiątych, postanowił wraz z grupą zapaleńców utworzyć klub podwodniaków w Giżycku.

Dnia 2 grudnia 1966 roku deklaracje zgłoszeniowe na kurs płetwonurkowania podpisało kilkanaście osób. Kurs ten odbył się wiosną 1967 i uczestniczyły w nim 22 osoby, w tym wszyscy zapisani 2 grudnia 1966. Ten dzień przyjęliśmy więc uważać za  datę powstania klubu. W związku z tym KP PŁETWAL miał niedawno swoje 40-te urodziny, a z tej okazji 16 grudnia urządziliśmy uroczyste obchodu rocznicy.  W programie imprezy znalazł się rejs nurkowy "Posejdonem" na Jez. Mamry i nurkowania na wraku Arabelli.  Do wody weszło 13 osób w tym Pan Włodzimierz Wiśniewski - syn i dwóch wnuków majora Wiśniewskiego. Pogoda jak na tę porę roku okazała się fantastyczna do tego stopnia, że podejrzewamy, iż nie obyło się bez wsparcia udzielonego nam z Wielkiego Błękitu przez trzech zasłużonych, nieżyjących  członków naszego klubu: Grzegorza Puszkę, Andrzeja "Balona" Tarasiewicza i oczywiście samego założyciela. Wieczorem w siedzibie klubie na Twierdzy odbyła się część oficjalna. Pojawili się zaproszenie przez nas klubowi weterani. Obecna była również pani Janina, żona zmarłego w 1986 roku majora Wiśniewskiego. Dla wielu naszych starszych kolegów było to spotkanie po latach, a dla młodszych okazja do poznania dziejów klubu. Przy starych zdjęciach mogliśmy wysłuchać wspomnień dawnych Płetwali. Spotkanie to powinno zaowocować dokładnym spisaniem bogatej historii naszego klubu, która na trwałe wpisała się w dzieje powojennego Giżycka, tak jak na trwałe z losami miasta związany jest nasz klub.
 
 
Fotogaleria
 
Fotorelacja Oluke Relacja

Zaproszenie archiwalne:

Wkrótce obchodzimy!
XXXX - LECIE KLUBU PŁETWONURKÓW PŁETWAL
Sobota 16 grudnia 2006
Początek godzina 10.00

10.00 - 16.00 rejs nurkowy statkiem pasażerskim. Wyruszamy z przystani Hotelu Europa - ul. Wojska Polskiego, nurkujemy na jez. Mamry w kilku wybranych lokalizacjach,
17.00 - .........  wieczór  wspomnień w siedzibie klubu Twierdza Boyen - Brama Kętrzyńska

<< W programie wieczoru:

  • multimedialny przegląd fotografii z życia klubu w latach 1966?2006
  • grill
  • emisja filmów
  • inne atrakcje

<< Ważne informacje

  • Rejs statkiem  - 15 zł od osoby, w cenie: herbata, grzane wino, nurkowanie
  • Wieczór wspomnień - 15 zł od osoby, w cenie: poczęstunek (dania z gila, zupa typu flaki lub grochówka, bigos, grzane wino),
  • Inne alkohole każdy załatwia w własnym zakresie ,
  • Wszyscy klubowicze należący do Płetwala przed 1989 rokiem i wszyscy byli prezesi będą naszymi honorowymi gośćmi pozostali uczestnicy imprezy do dnia 11 grudnia powinni wpłacić pełną zaliczkę (100% kosztów).

<< Osoby do kontaktu

Szperając w klubowych archiwaliach dogrzebałem się chyba do najstarszych dokumentów klubowych (kart członkowskich) z których wynika, że dnia 2 grudnia wstąpiła do klubu grupa kilkunastu kandydatów na płetwonurków.

Wiosną 1967 przeprowadzony został pierwszy klubowy kurs nurkowania w którym uczestniczyły 22 osoby, wszyscy zapisani 2 grudnia 1966 i kilka innych.

Myślę że dzień 2 grudnia 1966 można przyjąć jako datę powstania klubu. 
Wynika z tego, że w tym roku KP PŁETWAL będzie obchodzić 40-sto lecie działalności.  Powinniśmy W ZWIĄZKU z tym przygotować odpowiedni do rangi rocznicy program obchodów.

Jeśli ktoś ma ciekawe pomysły na ten temat proszę o kontakt z ze mną tj.
Jerzym /Walasem/ Walaskiem (601) 057333, (87) 4291847, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.