I Mazurska Mila Nocą

1 listopada 2013 roku. Kanał Łuczański Giżycko

Dziewięciu nurków z K.P.Płetwal podjęło inicjatywę i spotkało się przy moście czołgowym aby wziąć udział w „I Mazurskiej Mili Nocą”. Idea spotkania była oczywista. Połączyliśmy zaduszkową tradycję, popularne Halloween oraz łączącą nas pasję czyli nurkowanie. Każdy stawił się z zamontowaną na styropianowej platformie wydrążoną i oświetloną od wewnątrz dynią.

Postanowiliśmy przepłynąć dystans Kanału Łuczańskiego ciągnąc za sobą nasze arcydzieła. W ten dość ekstrawagancki sposób postanowiliśmy uczcić pamięć o tych, których już nie ma wśród nas a znaczyli dla nas wiele. Po prostu I MMN odbyła się z myślą o Krzyśku Mayu i Andrzeju Balonie Tarasiewiczu.
Ruszyliśmy o godz. 18.30. Plan był prosty: przepłynąć dystans z wykorzystaniem kompasu lub nawigacji naturalnej, w zadumie powspominać tych których już z nami nie ma i dać radość tym którzy obserwowali to niecodzienne zjawisko.
Część ekipy ruszyła jak z buta i bez większych problemów ruszyła do celu, jednak nie obyło się bez zawirowań.
Czarek Śmiarowski wydłużył sobie dystans i kilkukrotnie z uporem maniaka wracał do mostów, które już minął. Na szczęście cierpliwy pasterz – Niedźwiedź nie pozwolił zbłąkanej owieczce na wędrówkę Łabędzim Szlakiem i kierował zgubę do celu. Po imprezie Czarek stwierdził, że zainteresowała go podwodna konstrukcja filarów mostów, że nie mógł się z nimi (filarami) rozstać,  że już wie co to pasja, że jest tam tyle do poprawienie i że odnalazł cel w życiu…
Daniel Winiarz, z kolei tak podniecił się historią o Syrence Arielce, że postanowił wcielić się w jej postać i przepłynąć dystans „delfinem”. Pomimo starań instynkt nie pozwalał mu na syrenią pracę nóg. Tego było za wiele. Zdesperowany splątał sobie nogi linką od kołowrotka tak, że właściwie nic innego (poza podwodnym delfinem) mu nie pozostało. Niestety natury nie oszukasz… Po „przedymaniu” ok. 250 m., musiał poprosić o litość Niedźwiedzia i po rozplataniu powrócił do naturalnej, ukochanej i jedynej słusznej żabeczki :)
W I edycji „Mazurskiej Mili Nocą”: udział wzięli: Czarek Śmiarowski, Patryk Weryk, Marcin Mierunowicz, Marek Czarniecki, Michał Warchoł, Daniel Winiarz, Krzysztof Golubiński, Adam Sobański i Sebastian Łepkowski. Asekurował i pomagał jak mógł z powierzchni Tomasz „Niedźwiedź” Niedźwiedzki.
Howk.